A hársfavirág évszázadok óta a kamilla után az egyik legnépszerűbb házi szerünk.
A szép koronájú, illatos virágú, népisen szálfának, szádokfának is nevezett hárs sokfelé díszíti a parkokat, utcákat. Európában honos fajta, jellegzetessége a kis sárgás virágokat övező világoszöld színű fel- vagy más néven murvalevelek. A fa felhasználandó részeit júniusban gyűjtik.
Tulajdonképpen szinte az összes részének van gyógyhatása.
- Levele izzasztó hatású.
- A fatestből készült faszénnel emésztési problémákat kezelnek, illetve külsőleg gyulladt, ödémás területeket kezelésében használják.
- A növény farészét vérnyomáscsökkentőként, máj és epe megbetegedésekben, laza kötőszöveti gyulladás (cellulitis), reumatikus bántalmak, köszvényesetén is használják.
- Korábban a kérget eltört vagy meggörbült végtagok sebészeti rögzítésére használták.
- Termésében kb. 60 % zsíros olaj van, mely az olívaolajhoz hasonló összetételű, különlegességnek számít.
- A hársméz zamatos, jellegzetes ízű, világossárga színű, lassan kristályosodó méz. Gyógyító hatása közismert, megfázás, köhögés, láz esetén az egyik legjobb természetes gyógymód a hársméz fogyasztása kevés citromlével elkeverve.
A germánoknál a hárs a szerelmesek fája volt, úgy tartották, a fa termékenységet és jómódot ad. A középkorban a hársból Mária-képeket és szentek szobrait faragták, ezért szent fának nevezték.
A hársfavirág betakarításának idejét nagyon fontos megválasztani, mert sem a még zárt bimbó, sem a túlnyílott virág nem alkalmas jó minőségű alapanyagnak. A szedéskor a már teljesen kinyílt virág száradáskor széthullik, ezért a virágokat röviddel a kinyílásuk után gyűjtik. Az első három napon adják a leghatékonyabb teafüvet.
A hársfavirág gyógyászati alkalmazása:
- A hársfateát sikeresen fogyasztják álmatlanság esetén.
- Nagyon jó hűlésre és náthalázra az izzasztó hatás miatt, mely csökkenti a test hőmérsékletét.
- Nyugtató hatása van és elősegíti a hörgői váladék eltávolítását.
- Kamillával és mentával vegyítve, a hársfavirág segíti az emésztést és erősíti a gyomrot.
- Nyálkahártya duzzanat csökkentő hatása miatt a hársfavirágokat sikeresen használják fürdésnél az idegesebb gyerekek megnyugtatására és az erős köhögés kezelésére.
- A hárstea szodabikarbónával keverve nagyon jó toroköblítő mandulagyulladás esetén.
- Ugyanakkor nagyon jó hatása van a karikás szemekre, a hársteába mártott borogatást 10-15 percig kell hagyni hatni a szemen.
- Masszázs krémek, olaj keverékek kiváló alapanyaga.
- Kozmetikai termékeknél anti-aging hatása és az öregedési foltok elleni kedvező hatása, pótolhatatlanná teszi.
Íme egy dezodor recept a Herbáció népigyógyászati receptmagazin- ból:
Két teáskanál szárított hársvirágot és ugyanennyi szárított repkénylevelet, 80 ml vízzel leforrázunk. Miután kihűlt 30 ml 90%-os borszesszel, és 2 csepp méhfű-olajjal jól összekeverjük. A kész dezodort tiszta szórófejes palackba töltjük és lehetőleg hűtőszekrényben tároljuk. A méhfű-olajat más illatos növényi olajjal is helyettesíthetjük, így más illatú dezodort kapunk.
További érdekességekért, receptekért látogass el ide —>