Mi is az a babamasszázs?
A babamasszázs ismerős bizonyára mindenki számára, aki az utóbbi években vált anyává, hiszen egyre elterjedtebb módszerről van szó. Sok helyen a csecsemős nővértől, védőnőtől is el lehet tanulni néhány fogást. De mégis, mire jó ez, és hogyan kell jól csinálni?
A babamasszázs jelenlegi formáját az 1970-es években dolgozták ki. Természetesen ezt megelőzően is nyilvánvalóan simogatták és masszírozgatták valahogyan a hasfájós csecsemőket, de a hetvenes évek óta már kutatások, vizsgálatok is folynak, és képzett oktatóktól tanulhatjuk el a megfelelő módszertant.
A témába vágó tanulmányok számtalan előnyt leírtak, de kezdjük egy nagyon nyomós érvvel: napi 15 percnyi babamasszázs már egy hónap alatt lényegesen javította a babák alvását. Az alvás javítása valószínűleg összefügg azzal, hogy a helyesen végzett masszázst követően kimutathatóan csökkent a csecsemők stresszhormon (kortizol) szintje. A masszázs különösen jót tett a depressziós anyák babáinak és a koraszülötteknek, ráadásul erősítette a kötődést.
A babamasszázs jótékony hatásai:
- ellazítás,
- felszabadítás,
- aktív együttlét
- és kötődés.
A különböző hatások jobb megismerése érdekében egyenként jellemezzük őket, mindvégig szem előtt tartva, hogy a masszázs egyes hatásai szorosan összefüggenek egymással.
Az érintés és az ellazítás közvetlenül befolyásolja a szülő és a gyermek közötti kommunikációt, amely végső soron a fizikai és az érzelmi feszültségek oldására képes.
Idegrendszer
- Az újszülött neuronjainak tulajdonságait a genetikai öröklődés határozza meg. Úgy is mondhatjuk, hogy veleszületett adottságainak része, bár a születés pillanatában a neuronok kapcsolódása csak néhány területre korlátozódik: a csecsemő az éhség, a hideg, a magány, a fájdalom, fáradtság vagy egyéb alapvető komforthiány érzékelésére reagál.
- Mivel az élet első szakaszaiban a legfontosabb érzékelő mechanizmus a tapintásérzés, a masszázs segítségével a neuronok legkülönfélébb kapcsolódása válik lehetővé, s ezzel az érzések gazdag tárházát kínáljuk gyermekünknek.
Légzőszervek
- A masszírozás jó hatással van az újszülött légzőszerveire azáltal, hogy javítja a vér oxigénellátását. Ez közvetlenül kihat az immunrendszerre is.
Immunrendszer
- Immunrendszerünk véd bennünket a betegségekkel szemben, fontos tehát, hogy a csecsemő megfelelő ingereket kapjon immunrendszere karbantartására.
Gyomor és bélrendszer
- Amikor a csecsemő megszületik, működésbe jön emésztőrendszere. Gyakori jelenség – különösen háromhetes kortól három hónapos korig -, hogy a csecsemőt felfúvódás és hasfájás kínozza. Masszírozással elősegíthetjük a táplálék továbbhaladását a belekben és a széklet kiürülését. Kezünk érintésével és sok gyengédséggel megmagyarázhatjuk gyermeküknek, hogyan nyugodhat meg.